Askıda Ekmek Projesi

Askıda Ekmek Projesi

Askıda Ekmek Projesi

Askıda ekmek projesi, ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin minnet etmek zorunda kalmadan ücretsiz ekmek alabilmeleri için bizim onlar adına fırınlara iki ekmek parası bırakmamızdır.


Askıda ekmek uygulaması çok pratik bir yardımlaşma modelidir. Maddi durumu iyi olan kardeşlerimiz fırınlardan ekmek almak istediklerinde askıya bırakmak istedikleri ekmeğin parasını verip mevcut ‘’ASKIDA EKMEK’’ panosuna bunu yazdırırlar. Böylelikle ihtiyaç sahibi kardeşlerimiz bu panodan askıda ne kadar ekmek olduğunu görebilecek ihtiyacı kadarıyla isteyebilecektir.Sosyal hayattaki yardımlaşma ruhunu tekrardan diriltmeye yönelik bu çalışmayla birlikte;

• Hayırseverler ile ihtiyaç sahibi kardeşlerimiz arasında manevi bir köprü vazifesi üstlenmiş olacaktır.

• Fakirlik ile mücadelede yerel, pratik ve hayata kolayca uygulanabilir proje imkânları doğacaktır.

• Ekmek israfının vermiş olduğu ekonomik zararın telafisi için kullanılabilecektir.

• Komşusu açken tok yatan bizden değildir.(H.Ş)’ne gerçek manada iman etme olanağı bulacağız ki mahallemizde, semtimizde hatta şehrimizde bütün kardeşlerimizin yiyebilecekleri hiç değilse ekmekleri olduğunu bileceğiz. 


Bir İtalyan geleneği olarak bilinen bu yardımlaşma modeli bilinenin aksine hikâyesi bundan bin dört yüzyıl öncesine dayanmaktadır. Nitekim bütün insanlığa örnek olan Hz. Muhammed Efendimiz(S.A.V) , ihtiyacı olanlar için mescide ağaçtan yeni kesilmiş bir salkım hurma asmış ve bunu sahabe efendilerimizde yapmıştır.( Ebu Davut, Zekât)
Zamanla bu durum sosyal yapıda benimsenmiş ve birçok coğrafyaya yayılmıştır. Tekerrür ederek devam eden bu yardımlaşma gelişerek farklı alanlarda uygulanmaya başlanmış nitekim bu durum İtalya’da ‘’Askıda Kahve’’ olarak tezahür etmiştir. Osmanlı Devleti’nde de farklı alanlarda örneğin; askıda giysi, askıda ayakkabı, askıda yağ, askıda yumurta, askıda şeker gibi uygulanmaya çalışılmış. Bu yardımlaşma kampanyası ile sosyal bağ kuvvetlenmiş, huzur ve refah düzeyi yüksek bir hayat yaşanılmıştır.

Geçmişte uygulanmış ve şimdi yeniden diriltmeye çalıştığımız bu yardımlaşma projesiyle ruhumuzdaki cömertlik ve yardımseverlik erdemlerini devreye koyarak, günümüze uygun şekilde bunu uygulayabileceğiz.